ارزانترین دستگاه لیزر موهای زائد

ارزانترین دستگاه لیزر موهای زائد

یکی از جدیدترین روش‌های موزدایی استفاده از لیزر است و فواید لیزر موهای زائد بر کسی پوشیده نیست. یکی مواردی که در مورد کاربرد آن موردتوجه قرار می‌گیرد قیمت دستگاه‌های لیزر مو است. اکثر کلینیک‌های پوست و زیبایی از دستگاه‌های متعدد و متفاوتی استفاده می‌کنند و مبالغ هنگفتی بایت دستگاه‌ها پرداخت می‌کنند. در این میان کاربران به دنبال ارزانترین دستگاه لیزر موهای زائد و کاهش هزینه‌ها هستند.

انواع لیزرها در بخش مختلف بدن به کار گرفته می‌شود اما به لحاظ موزدایی برای انواع پوست با هم تفاوت دارند. در حال حاضر قیمت دستگاه‌های لیزر بر اساس سیستم‌های پیشرفته‌ای در آن‌ها به گرفته می‌شود تعیین می‌شود. به‌طور یقین ارزانترین دستگاه لیزر موهای زائد از سیستم‌های قدیمی تبعیت می‌کنند. برای دریافت این واقعیت در مورد قیمت دستگاه لیزر مو و راهنمایی در مورد ارزانترین دستگاه لیزر موهای زائد باید اطلاعات دقیقی راجع به اجزا و سیستم لیزر موهای زائد داشت. در این مقاله سعی شده است که اجزاء لیزر موهای زائد و مکانیسم آن مورد بررسی قرار گیرد.

اجزاء لیزر و ارزانترین دستگاه لیزر موهای زائد

جزء اصلی دستگاه لیزر یک واسطه ساطع کننده لیزر است. این واسطه، لوله‌ای است که پس از تحریک توسط یک منبع خارجی انرژی، طول‌موج خاصی از نور را از خود ساطع می‌کند. به‌عبارتی‌دیگر واسطه ساطع کننده لیزر دارای ویژگی‌هایی است که به آن اجازه می‌دهد که طی یک روند درونی انتشار تحریک‌شده نور را تقویت نماید. واسطه ساطع کننده لیزر ممکن است جامد (برای مثال لیزر الکساندرایت، قرمز، Nd: YAG)، مایع (برای مثال مواد رنگی) یا گاز (مثلاً دی‌اکسید کربن) باشد. نام لیزرها اغلب مربوط به‌واسطه ساطع کننده آن‌ها و طول‌موج تولیدی است.

برای مثال لیزری که از میله‌ای از واسطه الکساندرایت ساطع شود تحت عنوان لیزر ۷۵۵ نانومتر الکساندرایت اطلاق می‌گردد. علاوه بر واسطه ساطع کننده لیزر تمامی دستگاه‌های لیزر شامل اجزاء دیگر زیر هستند: حفره (فضای) اپتیکال احاطه‌کننده واسطه ساطع کننده لیزر که روند تقویت در آن صورت می‌گیرد، منبع انرژی یا پمپ که انرژی واسطه را تأمین می‌کند و سیستم ارتباطی که شامل کابل فیبر اپتیک یا بازوی مفصل داری از آینه‌هاست که به‌دقت انرژی لیزر را به پوست منتقل می‌کنند.

شاخص‌های لیزری

شاخص‌های لیزری تنظیمات دستگاه هستند که در هنگام درمان می‌توان آن‌ها را تغییر داد. با انتخاب صحیح شاخص‌های لیزر شامل طول‌موج، جریان، پهنای پالس و قطر دسته پرتو می‌توان با بیشترین تأثیر و ایمنی ضایعات خاص را تحت درمان قرار داد.

طول موج

طول‌موج (nm) به‌گونه‌ای انتخاب می‌شود که به شکل غالب توسط رنگدانه ضایعه تحت درمان جذب گردد. طول‌موج همچنین عمق نفوذ لیزر در پوست را تعیین می‌کند. طول‌موج‌های کوتاه به دلیل پخش شدن بیشتر دسته پرتو لیزر جذب سطحی داشته و طول‌موج‌های بلندتر جذب عمقی‌تری دارند.

ارزانترین دستگاه لیزر موهای زائد
ارزانترین دستگاه لیزر موهای زائد

جریان

جریان (J/cm) که تحت عنوان تراکم (دانسیته) انرژی نیز اطلاق می‌گردد میزانی از انرژی (در واحد ژول) است که به واحد سطح وارد می‌گردد (به سانتیمتر مربع) و شدت دسته پرتو لیزر را مشخص می‌کند. جریان به‌گونه‌ای انتخاب می‌شود که اندازه کافی را جهت از بین بردن ضایعه هدف دارا باشد. جریان‌های خیلی بالا با آسیب‌های گرمایی نامطلوب به بافت احاطه‌کننده ضایعه هدف همراه می‌باشند درحالی‌که جریان‌های خیلی پایین ممکن است جهت برداشتن ضایعه مؤثر نباشند.

پهنای پالس

پهنای پالس (از چند پیکوثانیه تا چند ثانیه) که طول مدت‌زمان پالس نیز اطلاق می‌گردد طول زمانی است که در آن دسته پرتو در تماس با پوست است. پهنای پالس کوتاه نفوذ سطحی دارد درحالی‌که پهنای پالس بلند نفوذی عمیق‌تر دارد. همچنین از پهنای پالس کوتاه در ضایعات کوچک و از پهنای پالس بلند جهت ضایعات بزرگ‌تر استفاده می‌شود.

قطر دسته

قطر دسته پرتو (شات لیزر) قطر مجموعه پرتوهای لیزر بر روی سطح پوست است. قطر دسته پرتو کوچک به دلیل پخش بیشتر دسته پرتو لیزر نفوذی سطحی دارد درحالی‌که نفوذ دسته پرتو قطورتر بیشتر است. قطر دسته پرتو در دستگاه‌های فرکشنال که تحت عنوان پیکسل هم اطلاق می‌شود بسیار کم است (در حد میکرومتر) و قابل تنظیم نیست. پیکسل‌ها نفوذی بسیار عمقی دارند و زمانی که قطر بسیار اندک دسته پرتو تولیدشده به‌وسیله دستگاه‌های فرکشنال را در نظر بگیریم این قانون کلی که قطر دسته پرتو بیشتر سبب افزایش عمق نفوذ می‌گردد دیگر صادق نیست.

سرعت تکرار

سرعت تکرار (هرتز) سرعت ساطع شدن پالس‌های لیزر در واحد زمان است. یک هرتز (Hz) گسیل یک پالس در ثانیه است. سرعت تکرار بیشتر اجازه پوشش سریع‌تر یک ناحیه درمانی وسیع و صاف می‌دهد و سبب کاهش طول مدت درمان می‌گردد. سرعت‌های تکرار کمتر سبب وارد نمودن دقت پالس‌های لیزر شده و در ضایعات مشخص منفرد یا در نواحی غیر صاف بکار می‌روند.

توان

توان (وات) سرعت ساطع شدن انرژی لیزر است. یک وات (W) برابر یک ژول در ثانیه است. مبنا توان در واحد سطح را تراکم (دانسیته توان (w/cm2) اطلاق می‌کنند که تحت عنوان تابش (irradiance) نیز نامیده می‌شود.

خنک سازی

خنک‌سازی در میزان تأثیر درمان دخالت داشته و از اپیدرم در مقابل آسیب گرمایی محافظت می‌کند اما با این وجود در هنگام درمان معمولاً قابل ارزیابی و تنظیم نیست. برخی دستگاه‌های لیزر از روش‌های خنک‌سازی مثل اسپری خنک‌کننده یا خنک‌سازی تماسی جهت محافظت از اپیدرم در مقابل درمان استفاده می‌کنند. همچنین در برخی هوای با فشار منجمد خارجی بدین منظور بکار می‌رود. خنک‌سازی بیش از حد سبب کاهش اثر درمان و حتی آسیب اپیدرم می‌گردد.

اسکنرها 

برخی دستگاه‌ها به‌ویژه دستگاه‌های جوانسازی تهاجمی از اسکنرها و نرم‌افزارهای کامپیوتر جهت ساطع سازی اتفاقی پالس‌ها استفاده می‌کنند تا الگوی ارائه پالس‌ها در مجاورت یکدیگر نباشند. پالس زدن به شکل غیر مجاورتی سبب می‌شود که میزان بالایی از انرژی را بتوان به پوست وارد نمود بدون آنکه خطر گرم شدن عمقی و در نتیجه آسیب دمایی وجود داشته باشد.

تراکم (دانسیته) دسته پرتو

دستگاه‌های فرکشنال یک متغیر قابل تنظیم تراکم دارند که درصدی از پوست که در هر پالس تحت درمان قرار می‌گیرد را مشخص می‌کند. تراکم بالا با درمان شدیدتر، دوره ترمیم طولانی‌تر و همچنین بهبودی بالقوه بیشتر همراه است.

توالی پالس متغیر

برخی دستگاه‌های IPL دارای توالی پالس متغیر هستند که در آن یک پالس به شکل منفرد یا دوگانه یا سه‌گانه وارد می‌گردد. اشکال پالس چندگانه (برای مثال سه‌گانه) دارای یک تأخیر بین پالس‌ها بوده و بر روی پوست ایمن‌تر هستند چرا که اجازه می‌دهند تا انرژی گرمایی بین پالس‌ها پخش شود. بعلاوه پهنای (طول مدت) پالس کلی در اشکال چندگانه طولانی شده و در نتیجه از آن‌ها جهت ضایعات عمقی‌تر استفاده می‌شود. انتخاب شاخص‌های لیزر اغلب در یک مونیتور لمسی کامپیوتری صورت می‌گیرد. سایر اجزاء عبارتند از: بازوی لیزر، هندپیس و گاید فاصله گذار که به حفظ فاصله کافی و مداوم بین سر لیزر و پوست کمک می‌کند.

 

زمان آرامش گرمایی

جهت درک این مسئله که چگونه پهنای (طول مدت) پالس به شکل انتخابی یک ضایعه را هدف قرار می‌دهد فرد باید با مفهوم زمان آرامش گرمایی آشنا شود. زمان آرامش گرمایی زمانی است که یک ضایعه حدود ۵۰ درصد انرژی واردشده به آن را به بافت‌های اطراف منتقل می‌کند. گرم شدن یک ضایعه زمانی در انتخابی‌ترین حالت خواهد بود که انرژی لیزر با سرعتی بیشتر از انتقال دما به خارج از هدف به آن وارد گردد. به‌عبارتی‌دیگر انرژی لیزر هنگامی‌که پهنای (طول مدت) پالس کمتر از زمان آرامش گرمایی هدف باشد، به آن محدود خواهد بود.

در واقع پهنای (طول مدت) پالس باید آن‌قدر زیاد باشد که هدف مورد نظر را گرم کند و آنقدر اندک باشد که گرمای تخریب‌کننده هدف به بافت‌های اطراف منتقل نگردد. زمان آرامش گرمایی هدف نسبت مستقیم با مربع قطر آن دارد. ضایعات کوچک مثل تلانژکتازی های ظریف زمان آرامش گرمایی اندک داشته و در نتیجه جهت درمان نیازمند پهنای (طول مدت) پالس کوتاه هستند درحالی‌که عروق با قطر بزرگ‌تر زمان آرامش گرمایی بیشتری داشته و به‌منظور درمان نیاز به پهنای (طول مدت) پالس بلند دارند.

با انتخاب طول‌موجی که بیشترین جذب را در رنگدانه ضایعه هدف دارد، جریان کافی به‌منظور آسیب رساندن به ضایعه و همچنین پهنای (طول مدت) پالسی که اجازه گرم شدن ضایعه و نه بافت‌های اطراف را بدهد دستگاه‌های لیزر سبب تخریب ضایعات هدف با حداقل آسیب گرمایی غیراختصاصی به پوست اطراف می‌شوند. این موارد را درمجموع اصول فتوترمولیز انتخابی اطلاق می‌کنند چراکه با شاخص‌های لیزر مرتبط هستند. درمان با نیتروژن مایع نیز از اصولی مشابه تبعیت می‌کند. اگر برای مثال یک زگیل با نیتروژن مایع درمان می‌شود زمان فریز (معادل پهنای پالس) می‌بایست آن‌قدر زیاد باشد که زگیل منجمد شود اما نباید آن‌قدر طولانی باشد که سرما از زگیل فراتر رفته و به بافت‌های اطراف آن آسیب برساند.

عمق نفوذ

نفوذ عمیق انرژی لیزر برای اپیدرم ایمن‌تر است چراکه سبب کاهش جذب سطحی گرما و در نتیجه آسیب گرمایی اپیدرم می‌شود. آگاهی از اینکه چگونه شاخص‌های لیزر بر روی عمق نفوذ لیزر تأثیر می‌گذارند به درمانگر کمک می‌کند که بتواند ضایعات در عمق‌های مختلف پوست را هدف قرار دهد. نفوذ سطحی در طول‌موج کوتاه، پهنای (طول مدت) پالس کوتاه، جریان پایین و قطر دسته پرتو کم رخ می‌دهد درحالی‌که نفوذ عمقی در طول‌موج بلند، پهنای (طول مدت) پالس بلند، جریان بالا و قطر دسته پرتو بیشتر صورت می‌گیرد. در لیزرهای فرکشنال عمق نفوذ عمدتاً توسط عملکرد جریان و طول‌موج تعیین می‌گردد. جریان‌ها و طول‌موج بالا توسط رنگدانه های آبی جذب ضعیفی دارند و نفوذ جلدی عمیقی دارا می‌باشند.

 

منبع: راهنمای کاربردی لیزر درمانی زیبایی/ ترجمه: داود رمزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111