باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد

باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد

یکی از باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد ، این است که این روش درمانی باعث آسیب رساندن به تخمدان‌ها و افزایش خطر ناباروری می‌شود. این در حالی است که قدرت نفوذ لیزر فقط چند میلی‌متر در زیر پوست است. عمق نفوذ اشعه به قدری نیست که روی ارگان‌های داخلی اثر منفی بگذارد. هدف لیزر موهای زائد تخریب فولیکول‌های مو است که درست در سطح زیر پوست قرار دارند.

فرآیند به این صورت است که لیزر از طریق جذب توسط رنگدانه های مو، فولیکول‌ها را تخریب می‌کند. به همین علت است که موی سفید که فاقد رنگدانه است با لیزر از بین نمی‌رود. هرچقدر مو تیره‌تر و ضخیم‌تر باشد جواب دهی بهتر است. چون میزان رنگدانه بیشتر است و لیزر را بیشتر جذب می‌کند؛ بنابراین لیزر قادر به نفوذ به بافت‌های اطراف آن نیست. گاهی لیزر با اشعه‌های ایکس و گاما که از کل بدن رد می‌شوند تا کاملاً از اعضای بدن عکس‌برداری کنند. مقایسه کردن این لیزر با اشعه‌ای که برای موزدایی به کار می‌رود یکی از باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد است. تاکنون هیچ پژوهشی نتوانسته سرطان‌زا بودن و خطرناک بودن لیزر موهای زائد را ثابت کند.

بررسی دیگر باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد

از دیگر باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد ، این است که لیزر، مو‌ها را به صورت دائم از بین می‌برد. لیزر موهای زائد، موها را به صورت دائم از بین نمی‌برد. هیچ مطالعه بالینی این نتیجه را تأیید نکرده است. برای از بین بردن دائمی موهای زائد دستگاه باید قادر به از بین بردن دائم مو از ناحیه تحت درمان باشد. ولی برای کاهش دائمی مو، دستگاه فقط باید قادر باشد که تراکم مو‌ها را در ناحیه‌ی تحت درمان کمتر کند. اگرچه نتایج بسیار متفاوت بوده ولی گزارش‌ها نشان می‌دهد که لیزر موهای زائد باعث کاهش ۸۰ درصدی تراکم مو خواهد شد. این نتایج وابسته به عواملی ازجمله مدل لیزر مورداستفاده، رنگ پوست، رنگ مو، طول دوره‌ی درمان و تراکم مو  است.

تأثیر لیزر برای پوست‌های تیره و موهای روشن

زمانی که انجمن پوست آمریکا اعلام کرد افرادی با پوست‌های روشن و موهای تیره، بهترین گزینه برای انجام لیزر موهای زائد هستند، خیلی از افرادی که پوست‌های تیره یا موهای کرکی و روشنی داشتند، از انجام لیزر منصرف شدند. بهتر است این گروه از افراد بدانند نسل‌های ابتدایی دستگاه‌های لیزر موهای زائد، طول موج‌های کوتاهی داشتند و فقط فولیکول‌های تیره مو را تحت تأثیر قرار می‌دادند.

به همین دلیل هم گاهی این دستگاه‌ها، رنگ پوست تیره را با فولیکول سیاه مو اشتباه می‌گرفتند و با واردکردن حرارت روی رنگدانه های پوست‌های تیره، سوختگی‌های شدیدی را برای برخی از طرفداران لیزر موهای زائد ایجاد می‌کردند. این در حالی است که این روزها، دستگاه‌های لیزری مانند دایود یا ndYAG و با طول موج‌های بالا به بازار آمده‌اند که عمق نفوذ بیشتری به پوست دارند و خطر سوختگی را برای تیره پوستان کمتر می‌کنند. ضمن اینکه دستگاه‌های شبه لیزر جدیدی مانند آی پی ال هم که در بازار وجود دارند، اثر خوبی در از بین بردن موهای روشن، سفید و کرکی خواهند داشت. با به بازار آمدن این دستگاه‌ها، یکی دیگر از باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد برای افراد با پوست تیره از بین رفت. این افراد بدون ترس از عوارض لیزر می‌توانند تحت درمان قرار گیرند.

باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد
باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد

تأثیر لیزر موهای زائد در ضخامت موهای کرکی

تجربه برخی از افراد از لیزر موهای زائد به آنها نشان داده لیزر کردن موهای زائد می‌تواند باعث تیره و ضخیم شدن موهای کرکی شود. ازاین‌رو، چنین افرادی به دیگران توصیه می‌کنند دور لیزر موهای زائد را خط بکشند. مورد ذکرشده از دیگر باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد است. این در حالی است که اگر شما تحت نظر یک متخصص یا تکنیسین حرفه‌ای و آشنا با دستگاه لیزری که استفاده می‌کند، این کار را انجام دهید، دچار چنین مشکلی نخواهید شد.

به عبارت ساده‌تر، زمانی لیزر موهای زائد باعث ضخیم و تیره شدن موهای کرکی می‌شود که محدوده پوست برای انجام لیزر و طول موج مناسب برای تابش در نظر گرفته نشود. در این صورت، گرمای غیرطبیعی ایجادشده روی پوست بر موهای کرکی تأثیر می‌گذارد و آنها را تحریک به تیره و ضخیم‌تر شدن می‌کند. به همین دلیل هم توصیه متخصصان، همواره به انجام لیزر زیر نظر متخصصان پوست و در کلینیک‌های معتبر است.

مقایسه دستگاه‌های لیزر خانگی و دستگاه‌های حرفه‌ای موجود در کلینیک‌ها

لیزر خانگی موجود در بازار هیچ‌گاه قدرت دستگاه‌های لیزر حرفه‌ای را نخواهند داشت. تولیدکنندگان لیزرهای خانگی طبق قانون (در امریکا سازمان FDA این قوانین را مشخص کرده است) ملزم به رعایت قوانین سفت و سختی در مورد میزان قدرت دستگاه تولیدی خود هستند. ازآنجاکه مصرف‌کنندگان لیزرهای خانگی به صورت حرفه‌ای آموزش ندیده‌اند، قدرت دستگاه بسیار پایین‌تر از قدرت دستگاه‌های حرفه‌ای موجود در کلینیک‌هاست.

گرچه این دستگاه‌های لیزر خانگی جایگاه خود را برای لیزر موهای زائد در بازار پیدا کرده‌اند و برای برخی از مشتریان مؤثر هستند، ولی درنهایت در مقایسه با دستگاه‌های لیزر موهای زائد به صورت حرفه‌ای که فرد آموزش دیده‌ای از آن‌ها استفاده می‌کند کارایی کمتری دارند. لیزر موهای زائد ملانین را هدف قرار می‌دهد. ملانین رنگدانه‌ موجود در پوست و  مو است. دستگاه لیزر موهای زائد نمی‌تواند ملانین پوست و ملانین مو را از هم تشخیص دهد و به همین دلیل لیزر موهای زائد برای پوست‌های تیره می‌تواند بسیار خطرناک باشد. لیزر موهای زائد مناسب افرادی با پوست روشن و موی ضخیم و مشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *