جوانسازی پوست با روش میکرونیدلینگ

جوانسازی پوست با روش میکرونیدلینگ

بهره گیری از پیشرفت تکنولوژی و کاربرد آن در زیبایی توسط بشر امروزی عملی است که نسبت به دیرباز افزونی پیدا کرده است. در این میان روش‌های درمانی مدرن با ماندگاری بالا جایگزین روش‌های سنتی شده‌اند. یکی از بی خطرترین روش‌های جوانسازی برای انواع پوست و بهبود شکل طاهری سطح آن، میکرونیدلینگ است. این نوع درمان روش ایمن و غیرشیمیایی تحریک کلاژنسازی (Percutaneous Collagen Induction Therapy) است که با تحریک مکانیکی پوست زمینه بازسازی آسیب‌های ساختاری پوست را فراهم می‌کند. در فرآیند جوانسازی پوست با روش میکرونیدلینگ با استفاده از میکروسوزن‌ها در لایه ابتدایی پوست میکرو سوراخ‌هایی ایجاد می‌شوند.

بر اساس عمقی که سوزن‌ها وارد پوست می‌شوند دو نوع میکرونیدلینگ سطحی و عمقی وجود دارد. میزان ورود سوزن‌ها به پوست در میکرونیدلینگ سطحی تا حداکثر عمق نیم میلی‌متر وارد لایه زیرین پوست می‌شود. این روش با افزایش میزان کلاژن در پوست موجب جوانسازی پوست می‌شود. در میکرونیدلینگ عمقی سوزن‌ها از عمق ۰/۵ میلی‌متر تا عمق ۳ میلی‌متر وارد لایه زیرین پوست می‌شوند و با تحریک فیبروبلاست و کراتینوسیت‌ (سلول اصلی سازنده روپوست) موجب رشد و ترمیم سلول‌های پوستی می‌شود. جوانسازی پوست با روش میکرونیدلینگ در آسیب‌های عمیق پوستی مانند زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش کار جوانسازی پوست با روش میکرونیدلینگ

پس از تزریق بی‌حس‌ کننده های موضعی، با وارد شدن مجموعه‌ای از سوزن‌های ریز به داخل پوست توسط درماپن تعداد زیادی کانال یا ستون‌های میکروسکوپی با عرض ۰/۰۷ تا ۰/۲۵ میلی‌متر در پوست ایجاد می‌شود. این میکرو سوراخ ها سریع بسته می‌شود. با هر بار فرورفتن سوزن‌ها، خونریزی بسیار ناچیزی از کانال‌ها روی پوست ظاهر می‌شود که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. این خونریزی به‌آسانی قابل‌کنترل است چون اپیدرم سوراخ می‌شود اما تخریب نمی‌شود. بعد از اتمام کار، پوست با محلول ضدعفونی می‌شود و کمپرس یخ روی ناحیه درمان برای چند ثانیه قرار داده می‌شود. بعد از التیام موقت پوست، سرم تقویت کلاژن به پوست تزریق و در لایه‌های عمیق‌تر جذب می‌شود.
با توجه به عدم یکسان بودن ضخامت پوست در ناحیه‌های مختلف، در جوانسازی با روش میکرونیدلینگ برای هر ناحیه به صورت اختصاصی باید تنظیم گردد.

جوانسازی پوست با روش میکرونیدلینگ
جوانسازی پوست با روش میکرونیدلینگ

انواع میکرونیدلینگ

۱. درمارولر

یک ابزار سنتی و غیرحرفه‌ای برای میکرونیدلینگ است. ابزار مدادی شکلی که در قسمت انتهایی به یک غلتک مجهز است که دارای سوزن‌های بسیار ریزی است. با غلتاندن این ابزار بر روی صورت، سوزن‌ها وارد پوست شده و زخم یا اصطلاحاً یک کانال بسیار ریز بر روی پوست ایجاد می‌کند. روی سطح گرد غلتک چرخان حدود ۲۰۰ سوزن بسیار ریز قرار دارد. برای حرکت دادن درمارولر روی سطح پوست از دستگیره بالای آن استفاده می‌شود و با فشار کم روی پوست می‌غلتاند. رولرها از نظر طول سوزن از حدود ۰/۰۲ میلی‌متر شروع می‌شوند و معمولاً برای کاربرد شخصی در منزل طراحی شده‌اند. سوزن‌های این روش کوتاه‌تر و کندتر از درماپن های تخصصی است. این روش به دلیل میزان فرورفتگی کم سوزن‌ها در پوست بدون درد و  ایمن است یکی از خطرات استفاده از روش خانگی به و جود آمدن عفونت به خاطر دشواری در تمیز کردن رولرهای خانگی است.

۲. درماپن
درماپن که شبیه یک قلم یا خودکاری است که به اصلاح “قلم جوانسازی” هم به آن گفته می‌شود. روی سر این قلم سوزن‌های ریزی تعبیه شده که توسط موتور الکتریکی حرکت داده می‌شوند. این سوزن‌ها شبیه مهر زدن وارد پوست شده و تعداد و میزان عمق ورود به آن توسط پزشک تعیین خواهد شد. عمق نفوذ سوزن‌ها در درماپن قابل‌تغییر است و از ۰/۲۵ تا ۲/۵ میلی‌متر قابل تنظیم است. سرعت ضربه زدن هم از ۲۵ تا ۹۰ ضربه در ثانیه قابل تنظیم است که بسیار سریع‌تر از درمارولر است. سوزن‌های قابل تنظیم درماپن یکبار مصرف هستند و بر اساس تعداد و سرعت دستگاه، تعداد ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ سوراخ در ثانیه در سطح پوست ایجاد می‌شود. ابزارهای بسیار متفاوتی به لحاظ ساختار مواد برای انجام میکرونیدلینگ در بازار موجود است. برای مثال ابزارهای سیلیکونی، شیشه‌ای، فلزی و پلیمری انواع مختلف این ابزار هستند.

تفاوت درمارولر با درماپن

یکی از امتیازات درماپن نسبت به درمارولر قابل استفاده بودن آن در نقاطی کم پهنا است (لب فوقانی و اطراف بینی). با درمارولر نمی‌توان در این نقاط عمل میکرونیدلینگ با دستگاه درماپن انجام داد. برخلاف درمارولر، درماپن باعث ترومای کمتر به اپیدرم می‌شود بنابراین درد و ناراحتی به حداقل می‌رسد. استفاده از سوزن یکبار مصرف خطر انتقال عفونت را به حداقل می‌رساند. به خاطر تکنولوژی پیشرفته جهت استفاده در اطراف چشم، لب و بینی کاملاً بی‌خطر است. روش میکرونیدلینگ با درمارولر، نفوذ مواد و داروها به پوست کمتر از ۳ درصد خواهد بود در صورتی که با استفاده از درماپن تا ۹۰ درصد مواد به پوست نفوذ می‌کنند و نتایج بسیار بهتری در زمان کوتاه‌تر دیده می‌شود.

کاربرد

۱. روشن شدن پوست، لکه‌ها و رنگدانه های پوستی.
۲. بهبود ظاهری رگ‌های خونی گشاد شده.
۳. سفت شدن و بازیابی پوست.
۴. از بین بردن چین و چروک و خطوط ریز.
۵. از بین بردن روزنه‌های درشت پوستی.
۶. از بین بردن جای جوش.
۷. رفع جای اسکار، زخم، جای بخیه و … .

ویژگی‌ها

۱. دوره کوتاه درمان نسبت به سایر درمان‌های زیبایی (یک روز).
۲. عدم آسیب دائمی به پوست.
۳. مناسب بودن روش درمان برای انواع پوست.
۴. قابلیت تجدید روش درمانی برای دریافت نتیجه بهتر.
۵. قابلیت به‌کارگیری در نواحی مختلف بدن (صورت، گردن، بدن).
۶. ایجاد پوست براق و شفاف به‌طور موقت به دلیل افزایش جریان خون در پوست.
۷. درمان ۱۰۰% طبیعی و کاملاً مؤثر.
۸. مقرون به‌صرفه روش درمان.
۹. بدون درد و خونریزی و عوارض جانبی.

خطرات و عوارض میکرونیدلینگ

به‌طورکلی این روش در اکثر موارد کم عارضه و بدون درد است اما با توجه به ناحیه مورد درمان، طول سوزن به کار رفته و تعداد دفعات کشیده شدن روی پوست با سوزش ملایم همراه است. معمولاً عوارض میکرونیدلینگ بیش از ۷۲ ساعت طول نمی‌کشد. قرمزی ناشی از میکرونیدلینگ پوست بسیار شبیه به آفتاب‌سوختگی است. پوست با مقدار کمی خونریزی یا کبودی است و ممکن است برای مدتی احساس گرمی، سفتی و خارش داشته باشد. اگر درمان عمیق باشد (عمق بالای ۱/۵ میلی‌متر) ممکن است قرمزی تا ۲ روز هم ادامه یابد. در مواردی خیلی کم ممکن است فرد دچار آلرژی، کهیر، جوش و حتی بروز تب‌خال هم شود. اجرای دستورهای پزشک متخصص پس از جلسات میکرونیدلینگ و مراقبت کافی، بروز این عوارض را به پایین‌ترین سطح می‌رساند. خشک شدن پوست از دیگر عوارض میکرونیدلینگ هست که برای رفع آن از کرم‌های مرطوب‌کننده یا ترمیم‌کننده استفاده می‌شود.

شرایط نامناسب برای استفاده از میکرونیدلینگ

۱. مصرف راکوتان (ایزوترتینوئین) ۳ ماه قبل از میکرونیدلینگ.
۲. در صورت داشتن زخم، بریدگی، اگزما یا خراش‌های باز روی پوست.
۳. استفاده از پرتودرمانی طی یک سال قبل از میکرونیدلینگ.
۴. وجود هرپس سیمپلکس (تب‌خال) یا هر عفونت یا بیماری مزمن پوستی در ناحیه تحت درمان.
۵. خانم‌های باردار یا در حال شیردهی.
۶. داشتن سابقه اسکارهای کلوئیدی (پوست‌های کلوئیدساز) یا هیپرتروفیک.
مراقبت‌های بعد از انجام میکرونیدلینگ.
۱. استفاده از آب ولرم برای تمیز کردن سطح پوست در ۴۸ ساعت اول پس از درمان.
۲. عدم تماس دست آلوده با ناحیه مورد درمان برای جلوگیری از عفونت.
۳. عدم استفاده از محصولات آرایشی برای ۱۲ ساعت اول پس از میکرونیدلینگ.
۴. استفاده از محصولات مراقبتی پوست تجویزشده توسط پزشک.
۵. استفاده از رولر آرایشی چندین بار در هفته به همراه کرم‌ها و سرم های مراقبتی پوست.
۶. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا بلافاصله پس از درمان.

متخصصان روش میکرونیدلینگ را از سایر روش‌های تهاجمی از قبیل لیزر فرکشنال و لایه‌برداری شیمیایی (پیلینگ) مؤثرتر اعلام کرده‌اند و نتیجه گزارش بیماران تحت درمان حاکی از رضایتمندی از نحوه درمان است. با توجه به عمق نفوذ و تأثیر لیزر در حد لایه رویی پوست (حداکثر ۶۲/۵ میکرومتر) در روش‌های ذکرشده، در صورت نفوذ به لایه درم، اسکار به وجود می‌آید. عمق نفوذ سوزن‌ها به لایه درم (تا ۲۰۰۰ میکرومتر) در روش میکرونیدلینگ موجب تحریک لایه عمقی توسط افزایش جریان خون موضعی و بهبود روند کلاژن سازی و بازسازی پوست می‌شود.

دیدگاه ها
 • با سلام.مرسی از مطالب خوبتون. میشه راجع به مراقبت های بعد از میکرو نیدلینگ هم مطلب بذارید؟

  • سلام، ممنون از شما
   درآینده راجع به این مطلب بیشتر خواهیم نوشت ولی به طور مختصر بعد از میکرونیدلینک کارهای زیر را انجام دهید
   ۱.استفاده از آب ولرم برای تمیز کردن سطح پوست در ۴۸ ساعت اول پس از درمان.
   ۲. عدم تماس دست آلوده با ناحیه مورد درمان برای جلوگیری از عفونت.
   ۳. عدم استفاده از محصولات آرایشی برای ۱۲ ساعت اول پس از میکرونیدلینگ.
   ۴. استفاده از محصولات مراقبتی پوست تجویزشده توسط پزشک.
   ۵. استفاده از رولر آرایشی چندین بار در هفته به همراه کرم‌ها و سرم های مراقبتی پوست.
   ۶. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا بلافاصله پس از درمان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *