خرید لیزر مو ۲۰۲۰ ؛ بررسی دوره رشد مو

خرید لیزر مو 2020

مو یک ضمیمه پوستی است که در هر کجای بدن انسان به‌جز کف دست، کف پا و لب‌ها وجود دارد. موهای ظریف (کرک‌ها) بدون رنگ بوده و اکثر سطح بدن را می‌پوشانند. این موهای ظریف می‌توانند با تحریک توسط هورمون‌های مردانه و یا با افزایش سن به موهای درشت تبدیل شوند. تعداد رنگدانه ها (ملانین‌ها) در مو بیشتر از پوست است و این خاصیت باعث می‌شود که انرژی نور لیزر در مو بیشتر از پوست جذب شود که از همین ویژگی برای حذف موهای زائد با لیزر استفاده می‌کنند. در واقع نوع پوست با طول موج و سطح ایمنی ارتباط مستقیم دارد که در خرید لیزر مو ۲۰۲۰ تأثیرگذار است.

خرید لیزر مو ۲۰۲۰ و بررسی دوره رشد مو

سیکل رویش مو را می‌توان به سه دوره تقسیم کرد:

  1. دوره رشد مو Anagen
  2. دوره انتقال (تکثیر متوقف می‌شود و مو چروکیده می‌شود) Catagen
  3. دوره توقف و سکون (در این دوره همه فعالیت‌های سلولی متوقف می‌شود) Telogen

این دوره‌ها در قسمت‌های مختلف بدن متفاوت است. به‌عنوان مثال موی سر دوره سکون کوتاه‌تری نسبت به موی سینه دارد. پایه و اساس حذف موهای زائد در واقع جلب انتخابی توسط رنگدانه هاست. از آنجا که توزیع این رنگدانه ها و نسبت غلظت آن‌ها به رنگ پوست و رنگ مو بستگی دارد، در نظر گرفتن این دو پارامتر در انتخاب روش بهتر درمان بسیار ضروری است. طول‌موج انتخابی نیز از پارامترهای مهم است. طول موهای کوتاه‌تر از ۶۰۰ نانومتر بشدت توسط هموگلوبین و پروتئین جذب می‌شوند و طول‌موج‌های بلندتر از ۱۱۰۰ نانومتر، جذب شدیدی توسط آب دارند. بنابراین در طول‌موج‌های بین ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر ساختارهایی مانند ملانین مهم‌ترین هدف‌های جذب خواهند بود. در واقع طیف جذبی خیلی پهن ملانین به معنی جذب همه طول‌موج‌های مرئی و مادون‌قرمز نزدیک است. انتخاب طول موج مناسب در انتخاب و خرید لیزر مو ۲۰۲۰ مهم است.

دو نوع ملانین در مو وجود دارد، cumelanin که به مو رنگ سیاه یا قهوه‌ای می‌دهد و pheomelanin که باعث رنگ قرمز و یا بور مو می‌شود. از آنجائی که نور بیشتر توسط ملانین قهوه‌ای یا سیاه جذب می‌شود، موهای سیاه و قهوه‌ای انتخاب مناسب‌تری برای لیزر هستند.

خرید لیزر مو 2020
خرید لیزر مو ۲۰۲۰

ارتباط سطح ایمنی با نوع پوست و طول موج انواع لیزر

طول‌موج‌های کوتاه‌تر بیشتر جذب ملانین می‌شوند اما نمی‌توانند به عمق بیشتری در پوست نفوذ کنند. به عبارت دیگر، ملانین در قسمت خارجی پوست برای طول‌موج‌های کوتاه‌تر مانند سد اپتیکی عمل می‌کند. این امر به خودی خود می‌تواند باعث ایجاد تاول‌های سطحی در پوست گردد. درنتیجه طول‌موج‌های کوتاه‌تر (مانند لیزر یاقوت با طول‌موج ۶۹۴ نانومتر و یا لیزر الکساندریت با طول‌موج ۷۵۵ نانومتر) بیشترین اثر را از بیماران با پوست روشن و موهای سیاه دارند. در مقابل، طول‌موج‌های بلندتر اسد دایود لیزرها با طول‌موج‌های ۸۰۰ یا ۸۱۰ نانومتر) نفوذ بیشتری در عمق دارند و جذب کمتری توسط ملانین‌های سطح خارجی پوست دارند. نتیجتاً لیزرهایی با اصول است برای بیمارانی باپوست تیره مناسب‌ترند. البته در عمل پارامترهای بیشتری دارند که باید موردنظر قرار گیرند. به‌عنوان مثال، پهنای پالس لیزر از اهمیت زیادی برخوردار است.

لیزر Nd: YAG با طول‌موج ۱۰۶۴ نانومتر جذب کمی در ملانین و هموگلوبین دارد و بنابراین بدون اینکه آسیب فراوان گرمایی به بافت پوست داشته باشد برای پوست‌های تیره‌تر از ایمنی بیشتری برخوردار است اما به دلیل داشتن پهنای پالس بلندتر از زمان آسایش حرارتی فولیکول مو، نتایج رضایت بخشی را نخواهد داشت. مطالعات زیادی نشان داده است که پهنای پالس بلندتر می‌تواند برای پوست‌های تیره از ایمنی بیشتری برخوردار باشد.

پارامترهای مهم در خرید لیزر مو

اندازه لکه لیزر نیز یک پارامتر مهم در خرید لیزر مو ۲۰۲۰ است. به‌طور تئوری پهنای مناسب لکه در حدود چهار برابر عمق هدف انتخاب می‌شود به این معنی که اندازه لکه بزرگ‌تر باعث افزایش عمق نفوذ می‌شود. شار انرژی نیز یکی دیگر از پارامترهای مهم است که در انتخاب آن می‌بایست دقت شود. علاوه بر لیزرهای نام برده IPLها نیز به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند انتخاب مناسبی برای رفع موهای زائد هستند. ازجمله این ویژگی‌های تولید پهنای گسترده‌ای از طول‌موج‌ها است که امکان انتخاب طول‌موج مناسب برای رنگ پوست بیمار را دارند و می‌توانند برای پوست‌های تیره و همچنین پوست‌های روشن استفاده شوند. البته باید توجه داشت که به دلیل قابلیت تنظیمات بیشتر، کار کردن با IPLها به مهارت بیشتری نیاز دارد.

معمولاً می‌توان بین ۶ الی ۸ جلسه درمان را به بیمار پیشنهاد کرد. البته این تعداد جلسات قطعی نیست و برای قسمت‌های مختلف بدن متفاوت است. درمان موهای تیره روی پوست روشن، بهتر و ساده‌تر انجام می‌گیرد. برای پوست‌های تیره، درمان مشکل‌تر و تعداد جلسات آن نیز بیشتر خواهد بود. برای موهای روشن لیزر انتخاب مناسبی نیست و استفاده از روش‌های دیگری مانند الکترولیز در این موارد توصیه می‌شود.

افراد سیاه‌پوست انرژی بیشتری را در پوست خود جلب می‌کنند و در نتیجه درصد به پیاز موی آن‌ها می‌رسد و گاهی اوقات این انرژی آن‌قدر کم است که به‌جای نابود کردن مو ممکن است باعث تحریک آن شده و رویش بیشتری را سبب شود. البته این رویش بیشتر می‌تواند در افرادی با پوست‌های روشن هم اتفاق افتد. این مورد خطای اپراتور در عمل و یا عدم دقت در تنظیم انرژی، می‌تواند نقش داشته باشد. لیزر تمام فولیکول‌های مو را نابود نمی‌کند. بعضی از آن‌ها نابود می‌شوند، بعضی به موهای ظریف و کرکی تبدیل می‌شوند و در برخی نیز طول دوره توقف افزایش می‌یابد.

نکات ضروری در مورد سطح تماس لیزر با پوست

نکته ۱: جهت به حداقل رساندن آسیب حرارتی استفاده از سیستم‌های خنک‌کننده همزمان با درمان ضروری است. در بخش موهای زائد، سیستم‌های تماسی به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بهتر و مفیدترند. محاسبات تئوری نشان داده‌اند که سیستم‌های تماسی تقریباً دو برابر محافظت بهتری داشته‌اند.

نکته ۲: فشار دادن سطح تماس به سه دلیل باعث بهبود نتیجه می‌شود:

  1. باعث جفت شدن بهتر اپتیکی و نفوذ بهتر لیزر به داخل پوست می‌شود.
  2. باعث دفع خون به نواحی دیگر و بنابراین کاهش جذب انرژی توسط خون می‌شود.
  3. باعث نزدیک‌تر شدن فولیکول مو به منبع لیزر می‌شود.

منبع: عشقی فرد. حسین / ۱۳۹۷ / لیزر پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111