لیزر موهای زائد و رشد مو

لیزر موهای زائد و رشد مو

رشد نامطلوب موها یک مشکل رایج زیبایی هم در زنان و هم در مردان است. نواحی که در زنان به شکل شایع درگیر می‌شوند شامل صورت، زیر بغل، کشاله ران و ساق‌ها است. در حالی که در مردان قفسه سینه، پشت، شانه‌ها، گردن و موها مناطق رایج هستند. از زمان تأیید لیزر جهت رفع موهای زائد در سال ۱۹۹۵ توسط مؤسسه غذا و داروی آمریکا (FDA)، این روش به یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی تبدیل شده است. در این مقاله، لیزر موهای زائد و رشد مو بررسی خواهد شد.

در برخی از افراد تنها به دلایل زیبایی جهت رفع موهای زائد با لیزر مراجعه می‌کنند. در بعضی دیگر ممکن است یک علت زمینه‌ای طبی مسبب پرمویی مثل سندرم تخمدان پلی کیستیک یا هیپوتیروئیدی وجود داشته باشد. در هر دو حالت، در صورتی که رشد ناخواسته موها تحت درمان قرار نگیرد ممکن است منجر به ناراحتی قابل‌توجه فرد درگیر و اثر منفی بر روی اعتماد به نقش و نحوه نگرش به خود گردد.

لیزر موهای زائد و رشد مو ؛آناتومی

فولیکول‌های مو شامل بولب (پیاز) (ماتریکس و پاپیلای درم)، غلاف خارجی ریشه و بیرون‌زدگی (Bulge) و تنه مو است. عمق ماتریکس مو در پوست بین ۲ تا ۷ میلی‌متر (بسته به محل موردنظر در بدن) بوده و بیرون‌زدگی مو در حدود ۱/۵ میلی‌متر قطر دارد. رشد مو در سه مرحله با تغییرات مشخص بولب مو در زیرپوست رخ می‌دهد: آناژن که مرحله رشد فعال مو است و در طی آن پیاز مو از حداکثر پیگمانتاسیون تیره برخوردار است. (۲) کاتاژن که مرحله پسرفت است و در آن تقسیم سلولی متوقف شده و فولیکول مو شروع به تحلیل می‌نماید. (۳) تلوژن که مرحله استراحت بوده و پیاز مو در آن از حداقل پیگمانتاسیون برخوردار است. رشد مو توسط سلول‌های بنیادی اپیتلیال واقع در بیرون‌زدگی برجستگی نزدیک محل اتصال عضله راست کننده مو آغاز می‌شود.

نمای ظاهری ساقه (تنه) مو در بالای سطح پوست در طی این سه مرحله از رشد مو تغییر نمی‌کند. در بالغین دو نوع مو وجود دارد: موی پرزی (کرکی) و موی ترمینال (انتهایی). موهای کرکی ظریف (نازک) بوده و قطری حدود ۵۰-۲۰ میکرومتر داشته و رنگ روشنی دارند. موهای پرزی را اغلب اصطلاحاً “کرک هلویی” اطلاق می‌کنند. موهای ترمینال خشن (ضخیم) بوده، اغلب قطری در حدود ۳۰۰-۱۵۰ میکرومتر داشته و رنگی تیره دارند. نوع مویی که یک فولیکول تولید می‌کنند، ممکن است به‌ مرور زمان تغییر کند. به‌عنوان‌مثال در طی دوره بلوغ افزایش سطح هورمون‌های اندروژنی سبب جایگزینی موهای کرکی با موهای ترمینال در برخی مناطق بدن می‌گردد. یکی از مهمترین نکات در موزدایی با لیزر موهای زائد و رشد مو توجه به مراحل ذکر شده است.

لیزر موهای زائد و رشد مو
لیزر موهای زائد و رشد مو

ملانین و تأثیر آن در دوره رشد مو

ملانین رنگدانه ای است که سبب ایجاد رنگ در پوست و مو می‌گردد. ملانین در نواحی مختلف فولیکول مو شامل ساقه، پیاز و غلاف خارجی ریشه مو قرار دارد. دو نوع پیگمان ملانین توسط ملانوسیت­ها تولید می‌شود: یوملانین و فئوملانین. یوملانین رنگ قهوه‌ای سیاه دارد و نوع غالب در انواع پوست تیره فیتزپاتریک (IV-VI) بوده و در موهای با رنگ تیره یافت می‌شود. فئوملانین رنگ زرد-قرمز دارد و نوع غالب در انواع پوست روشن فیتزپاتریک (I-III) بوده و در موهای قرمز و بلوند یافت می‌گردد. همان‌طور که قبلاً گفته شد در لیزر موهای زائد و رشد مو و توجه به این مراحل بسیار مهم است.

موهای سفید و خاکستری فاقد ملانین هستند. موها در ابتدای مرحله آناژن بیشترین حساسیت را به درمان با لیزر دارند چرا که ماتریکس دارای حداکثر محتوای ملانین بوده و پیاز مو در حداکثر میزان تیرگی خود قرار دارد. در صد موهای آنان بسته به محل موردنظر در بدن متفاوت است. در مناطقی که حداکثر میزان موهای آناژن وجود دارد (مثل اسکالپ) بیشترین پاسخ به درمان با لیزر مشاهده می‌شود. طول مدت تلوژن به‌عنوان یک رهنمود کلی برای تعیین فواصل درمان با لیزر بکار می‌رود. برای مثال در ناحیه بالای لب طول مرحله تلوژن کوتاه بوده و درنتیجه نیاز به فواصل تقریباً ۱ ماهه بین درمان‌ها است. در حالی که طول مدت مرحله تلوژن در ساق بیشتر بوده و فواصل درمانی می بایست ۲ ماه یا بیشتر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *