لیزر موی زائد و بررسی مکانیسم انواع آن

لیزر موی زائد و بررسی مکانیسم انواع آن

رشد نامطلوب موها یک مشکل رایج زیبایی هم در زنان و هم در مردان است. این نواحی در زنان شامل صورت، زیر بغل، کشاله ران و ساق‌ها است. در مردان، رشد مو در قفسه سینه، پشت، شانه‌ها و گردن رایج است. انسان‌ها تا به امروز روش‌های متفاوتی برای رفع موهای زائد ابداع کرده‌اند. اکثر روش‌های ابداعی بشر به‌صورت موقت مورد استفاده قرار می‌گیرند. لیزر موی زائد در سال ۱۹۹۵ توسط مؤسسه غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفت. این روش به یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی تبدیل شده است. در برخی از افراد تنها به دلایل زیبایی جهت رفع موهای زائد مراجعه می‌کنند. در بعضی افراد ممکن است یک علت زمینه‌ای طبی مسبب پرمویی وجود داشته باشد. در هر دو حالت، منجر به ناراحتی  فرد و اثر منفی بر روی اعتماد به نفس به خود گردد.

شاخص های لیزر موی زائد

لیزر موی زائد با تبدیل انرژی لیزر به گرما صورت می‌گیرد که موجب انتخابی فولیکول‌های مو می‌شود. جهت لیزر موی زائد انرژی لیزر به پوست وارد و توسط ملانین جذب می‌شود. ملانین به شکل ترجیحی انرژی لیزر بین ۱۲۰۰-۶۰۰ نانومتر را جذب می‌کند. فتوملانین که در موهای قرمز و بلوند وجود دارد در این طول با جذب ضعیفی دارد.  پوست اطراف حداقل میزان انرژی را جذب می‌کند و دست‌نخورده باقی می‌ماند. از طریق تنظیم شاخص‌های لیزر همچون طول‌موج، جریان، پهنای پالس می توان به حداکثر ایمنی دست پیدا کرد.

طول‌موج بر اساس ملانین هدف انتخاب می‌شود. لیزرها با طول موج های مختلف عبارت‌اند از: الکساندرایت (۷۵۵ نانومتر)، دایود (۸۰۸ نانومتر)، ان دی یاگ (۱۰۶۴ نانومتر) و دستگاهی نور پالسی شدید (IPL). طیف ساطع‌شده توسط هندپیس IPL است که برای رفع موهای زائد بکار می‌رود و در محدوده ۸۰۰-۶۰۰ نانومتر است. جریان‌های بالا زمانی بکار می‌روند که رنگدانه های هدف کمتر باشند (زمانی که موها ظریف و با رنگ روشن هستند یا در نواحی که تراکم مو کمتر است).

جریان‌ پایین و پهنای پالس کوتاه زمانی بکار می‌رود که رنگدانه های هدف کمتر باشند (موهای ظریف با رنگ روشن و تراکم کم). جریان بالا و پهنای پالس بلند زمانی بکار می‌رود که رنگدانه های هدف بیشتر باشند (موهای خشن  با رنگ تیره و تراکم بیشتر). بعلاوه پهنای پالس بلند نفوذ عمیق‌تری دارد که موجب ایمنی اپیدرم می شود. سبب می‌گردد. از نقطه نظر تأثیر، جریان‌های بالاتر با رفع دائمی‌تر موهای زائد همراه هستند.

نمایش جایگزین

روش‌های رفع موقت موهای زائد مثل تراشیدن، کرم‌های رفع شیمیایی موهای زائد، مومک، نخ انداختن و موچین جایگزین‌های درمان لیزری هستند. کرم‌های موبر حاوی تیوگلیکولات پتاسیم و کلسیم هستند. این مواد سبب تجزیه کراتین شده و مو را ضعیف کرده و منجر به تسهیل برداشت آن می‌گردد. افلورنیتین توسط FDA برای برداشت موهای صورت خانم‌ها مورد تأیید قرارگرفته است. به‌طور رایج نتایج درمانی پس از ۸ هفته استفاده موضعی دو بار در روز مشاهده می‌شود.

باوجودی که این ترکیب برای تمامی انواع موها تجویز می‌شود تجربه ثابت کرده است که بیش از همه برای موهای کرکی مؤثر است. تنها روش دیگر مورد تائید FDA برای رفع دائمی موهای زائد الکترولیز است. در این روش از جریان الکتریکی به‌واسطه یک الکترود سوزنی ظریف جهت اریب فولیکول‌های مو استفاده می‌شود. الکترولیز جهت درمان موهای ظریف و غیر پیگمانته شامل موهای بلوند و خاکستری مفید است. با این‌ وجود الکترولیز نسبت به لیزر نیاز به طول درمان بیشتری همراه است. طول مدت پالس‌ها در حد چند ثانیه است درحالی‌که این میزان چند میلی‌ثانیه است. همچنین موها به شکل تک‌تک تحت درمان قرار می‌گیرند. لیزر درمانی در هر پالس تعداد زیادی مو به شکل همزمان مورد درمان قرار می‌گیرد. در ادامه به انواع لیزر اشاره شده است.

بررسی مکانیسم لیزر موی زائد و انواع آن
بررسی مکانیسم لیزر موی زائد و انواع آن

انواع لیزر موی زائد

لیزرهای قرمز یا روبی (۶۹۴ نانومتر)

اولین دستگاه‌هایی بودند که جهت لیزر استفاده می‌شدند. گرچه امروزه هنوز از آن‌ها استفاده می‌گردد اما این مسئله رایج نیست. طول‌موج آن نسبت به سایر انواعی که برای لیزر استفاده می‌شوند کوتاه‌تر است. کاربرد آن را در پوسته‌ای تیره محدود است.

لیزرهای الکساندرایت (۷۵۵ نانومتر)

این لیزر به‌طور رایجی جهت رفت موهای زائد در پوستهای روشن بکار می‌روند. برخی مطالعات اثر آن را در پوسته‌ای تیره (IV- VI) نیز نشان داده است. یک فایده مهم دستگاه‌های لیزر الکساندرایت استفاده آسان از بازوهای فیبر اپتیک آن است. این دستگاه‌ها به‌طور رایج از یک اسپری جهت خنک کردن اپیدرم استفاده می‌کنند.

لیزرهای دایود (۸۱۰ نانومتر)

این لیزرها به‌شدت بر روی موهای تیره خشن مؤثر است. به علت طول‌موج بلندتر و نفوذ عمیق‌تر نسبت به لیزرهای الکساندرایت می‌توان آن‌ها را با ایمنی بیشتری در پوست‌های تیره به کار برد. این لیزرها عموماً در انواع پوست‌ها بکار می‌روند. بخشی از محبوبیت و رواج استفاده از آن اندازه نسبتاً کوچک آن‌ها و فقدان اجزاء یک‌بارمصرف است.

لیزرهای ۱۰۶۴nm) Nd : YAG )

این لیزر بیشترین ایمنی و تأثیر در پوست‌های نوع VI برخوردار هستند. برای اثر بیشتر بر روی ساختارهای رشد مو نیاز به استفاده از جریان‌های بالاتر همراه با خنک کردن برای حفاظت از اپیدرم است.

دستگاه‌های IPL

طیفی از نورها با طول‌موج‌های متفاوت و غیر همدوس بین ۱۲۰۰-۵۰۰ نانومتر را ساطع می‌نمایند. فیلترهای مورد استفاده در این دستگاه‌ها سبب می‌شود که برخی طول‌موج‌ها به شکل حداکثر ساطع گردند. این دستگاهها به‌طور رایج حداکثر طول‌موج بین ۸۰۰-۶۰۰ نانومتر را ساطع می‌نمایند. مطالعات نشان داده‌ برخی دستگاه‌های IPL اثربخشی بالینی مشابهی را با لیزرهای دایود و الکساندرایت دارند. باوجود آنکه نمی‌توان از اغلب دستگاه‌های IPL در انواع پوست‌های نوع IV استفاده نمود. امروزه در برخی از این دستگاه‌ها از ترکیب IPL و لیزر ۱۰۶۴ نانومتر استفاده می‌شود تا بتوان آن را برای تمامی انواع پوست بکار برد.

فواید لیزر موی زائد

  • کاهش دائمی تعداد موها ناراحتی اندک حداقل خطر عوارض.
  • قابل‌استفاده در نواحی وسیع بدن مثل پشت و پاها.
  • حداقل یا عدم وجود دوره بهبودی.

مضرات رفع موهای زائد با لیزر

  • خطر تغییر رنگ پوست، سوختگی و عفونت.
  • انواع پوست‌های فیتزپاتریک تیره (V- VI) با خطر بالاتر عوارض گرمایی همراه هستند.
  • جهت رفع موهای بلوند، خاکستری و سفید مؤثر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111