مقایسه لیزر موهای زائد و الکترولیز

مقایسه لیزر موهای زائد و الکترولیز

لیزر موهای زائد و الکترولیز روش­های قابل‌استفاده و مؤثر در موزدایی هستند. این دو روش متفاوت با اثرگذاری روی فولیکول­ها مانع رشد آن‌ها می­شوند. این دو روش به لحاظ علمی نسبت به دیگر روش‌ها قابلیت اثبات بیشتری دارند. موزدایی با الکترولیز تنها روش مورد تأیید FDA برای رفع موهای زائد است و برای افراد مختلف با هر نوع پوستی مناسب است.

مکانیسم لیزر موهای زائد و الکترولیز

لیزر متشکل از یک کانون نور متمرکز است. برای موزدایی با لیزر، پرتو نور با گرمای بالا بر ریشه مو متمرکز و موی زائد بدون کمترین آسیب به بافت‌های اطراف برطرف می‌شود. تابش لیزر در عمق ۲ تا ۳ میلی‌متری پوست موجب جذب رنگدانه های در ملانین مو می‌شود. در واقع با قطرسنجی دقیق در طول موج‌های مشخص ملانین مورد هدف قرار می‌گیرد. این تابش که خاصیت آن بر اساس جذب رنگ است سلول‌های مولد موها را تخریب می‌کند.

الکترولیز به عنوان تنها روش دائمی موزدایی، با قرارگیری پروب بر فولیکول مو و گسیل جریان الکتریکی صورت می‌گیرد. این روش به وسیله وارد شدن الکترودی بسیار نازک به فولیکول مو صورت می‌گیرد و مرکز رشد مو را تخریب می‌کند و پس از آن بدون ایجاد درد مو با استفاده از موچین برداشته می‌شود. در موزدایی با الکترولیز فرد به دوره نقاهت نیازی ندارد. فرد تحت درمان بعد از انجام عمل الکترولیز می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهد. تخریب فولیکول موهای زائد حدود ۱۵ دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامد؛ بنابراین الکترولیز روشی است کند، کسل‌کننده که باید هر مو جداگانه تخریب شود. پس در صورت داشتن موهای زائد زیاد، برای حصول نتیجه قابل ‌قبول، دو، سه یا چند سال درمان هفتگی یا دو هفته ‌یک بار لازم است.

انواع الکترولیز

سه نوع الکترولیز وجود دارد: گالوانیک (Galvanic)، حرارتی (Thermolysis) و ترکیبی.

الکترولیز گالوانیک

در این روش از جریان الکتریکی برای تخریب پیاز مو استفاده می‌شود. با قرار دادن سوزن بسیار نازک در داخل فولیکول مو، گسیل جریان الکتریسیته صورت می‌گیرد. الکتریسیته باعث به وجود آمدن هیدروکسید سدیم از آب و کلرید سدیم در فولیکول می‌شود. با ترکیب دو مولکول کلرید سدیم موجود در فولیکول مو با دو مولکول آب، NaOH (سود سوزآور) شکل می‌گیرد. بخش‌های عمقی فولیکول به خاطر وجود میزان کمی از آب و نمک تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این روش به دلیل وقت­گیر بودن برای نواحی از بدن که گستردگی زیاد دارند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این نوع از الکترولیز با نرخ موفقیت ۸۰ درصدی یکی از بهترین روش‌های موزدایی است.

الکترولیز حرارتی (ترمولیز)

در این روش جریان الکتریکی متناوب یا امواج رادیویی با فرکانس بالا از طریق سوزن به فولیکول مو وارد می‌شود. جریان وارد شده با به وجود آوردن لرزش سلولی و آسیب فولیکولی باعث از بین رفتن موها می‌شود. نرخ موفقیت این نوع از الکترولیز از روش گالوانیک بسیار کمتر است. مطالعات نشان می‌دهد که این روش، باعث تخریب فولیکول مو می‌شود و می‌تواند آن را به‌طور کامل تخریب نماید. در این روش برای عدم آسیب به پوست می‌توان از سوزن‌های عایق دار استفاده کرد.

الکترولیز ترکیبی

در این روش گالوانیک و جریان متناوب با فرکانس بالا از طریق سوزن در بخش موردنظر بکار گرفته می‌شود.

تفاوت لیزر موهای زائد و الکترولیز

 • طولانی بودن زمان در روش الکترولیز به دلیل جداگانه سوزاندن فولیکول موها است و به تعداد موهای زائد بستگی دارد. در روش لیزر مدت زمان موزدایی در زمان کوتاه‌تری صورت می‌گیرد و بخش بزرگی از پوست در معرض لیزر قرار می‌گیرد.
 • تغییر رنگدانه های پوستی و پدید آمدن جوشگاه بعد استفاده از الکترولیز بیشتر از موارد استفاده لیزر برای موزدایی است.
 • موفقیت، میزان کارایی و عوارض در روش الکترولیز با مهارت اپراتور رابطه مستقیم دارد. عدم آشنایی اپراتور به تنظیمات دستگاه باعث تغییرات رنگدانه‌ای در پوست می‌شود.
 • در موقع انجام الکترولیز بهتر است از سوزن یک بار مصرف استفاده شود. در صورت عدم استفاده از سوزن یک بار مصرف، امکان انتقال ویروس خطرناکی چون HIV و تبخال وجود دارد.
 • به خاطر طولانی بودن مدت درمان در الکترولیز، این روش درمان برای نواحی بزرگ بدن توصیه نمی‌شود.
 • مزیت استفاده از روش الکترولیز نسبت به دستگاه لیزر، از بین بردن موهای سفید است. از بین رفتن موهای سفید با لیزر امکان‌پذیر نیست و فقط برای موهای تیره کاربرد دارد.
 • انجام عمل الکترولیز همراه با درد است و در برخی از ناحیه‌های بدن بی­حسی موضعی مورداستفاده قرار می­گیرد. استفاده از لیزر با درد کمتری همراه است و ضرورت استفاده از بی‌حس‌کننده وجود ندارد.
 • دستگاه الکترولیز فقط برای موزدایی مورداستفاده قرار می‌گیرد اما کاربرد دستگاه لیزر گسترده‌تر است. موزدایی، جوانسازی پوست، برطرف کردن ضایعات عروقی از موارد استفاده از لیزر است.
 • در روش الکترولیز تنها یک جلسه درمان برای تخریب کامل پیاز مو کافی است. در موزدایی با لیزر باید از جلسات متعدد با فاصله بیش از یک ماه استفاده قرار کرد.
مقایسه لیزر موهای زائد و الکترولیز
مقایسه لیزر موهای زائد و الکترولیز

موارد پرهیز از انجام الکترولیز

 • بیماران استفاده‌کننده از ضربان‌ساز (پیس میکر) قلبی.
 • افرادی که رشد مو در آن‌ها با مشکلات هورمونی مرتبط است.
 • بیماران مبتلا به لوپوس و پورفیری
 • در بیماران با سابقه تبخال، جهت پیشگیری از به وجود آمدن ویروس‌های پاپیلومای انسانی (HPV) و هرپس سیمپلکس (HSV) باید از آسیکلوویر استفاده کرد.

با توجه به موارد ذکرشده در مورد لیزر موهای زائد و الکترولیز تکنولوژی لیزر نسبت به الکترولیز دقیق‌تر است و بافت‌های اطراف محل موردنظر کمتر آسیب خواهند دید. پرتو لیزر قابلیت تنظیم برای عمق خاص را دارد. درمان موهای زائد با لیزر از الکترولیز مفیدتر خواهد بود. ولی به این دلیل که سلول هدف در لیزر بافت رنگدانه است، برای حذف موهای سفید باید از الکترولیز استفاده کرد. در سایر موارد لیزر همیشه بهترین و سریع‌ترین انتخاب است.

دیدگاه ها
 • مرسی از مطلب خوبتون . من موهام بوره و ۴ جلسست دارم لیزر میرم ولی اصلا جواب نداده.کاش زود تر میدونستم که راه دیگه ای هم هست که برای موهای روشن بهتر جواب بده.

  • سلام، لطف دارید
   روش الکترولیز غیر قابل برگشت و کاربردی است و برای انواع موها با هر رنگی کاربرد دارد در حالی که دیگر لیزرها با توجه به رنگدانه های مو در تخریب موهای روشن تر کاربرد کمتری دارند یا به سختی این عمل انجام می گیرد.
   برای مشاوره در انتخاب دستگاه لیزر و خرید آن می توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید:
   امیر محمدی ۰۹۱۲۳۴۳۸۳۹۹
   حسام هاشمی ۰۹۱۲۳۴۳۸۰۲۵
   مونا عابدینی ۰۹۱۲۳۴۳۸۲۵۳
   سیاوش حسن پری ۰۹۱۲۳۴۳۸۱۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *