تاریخچه لیزر موهای زائد

تاریخچه لیزر موهای زائد

از گذشته تا حال، زنان و مردان تمایل شدیدی به از بین بردن موهای زائد بدن داشته‌اند. مصریان باستان برای از بین بردن موهای بدن از موچین ساخته‌شده از صدف، استفاده می‌کردند. در کتب باستان، بی‌مویی نشانه موقعیت اجتماعی و ثروت بود. امروزه محبوب‌ترین گزینه‌های از بین بردن موهای زائد اپیلاسیون، نخ، اصلاح و الکترولیز با لیزر  میباشد. این روشها تنها قادر به کاهش موهای زائد می باشند.

اولین لیزر طراحی شده برای از بین بردن موهای زائد

اولین لیزر طراحی‌شده برای از بین بردن فولیکول‌های مو توسط تئودور میمن (Theodore Maiman) در سال ۱۹۶۰ اختراع شد. این لیزر یاقوت، ناکارآمد و کند بود. که منجر به کاهش رشد موها، آسیب شدید و سوختگی پوست شد. این لیزر متشکل از یک میله پوشش داده شده توسط نقره بود. یک فلش لامپ نیز با قدرت بالا روی آن نور می انداخت. لیزر روبی هر چند ثانیه یک بار به صورت پالسی تکرار می‌شد. طول موج آن بسیار کوتاه بود و قدرت بالایی داشت.اولین بار که این تکنولوژی مورد استفاده قرار گرفت توانست نتایج بسیار مطمئن و ایمنی ارائه دهد.این لیزر فقط می‌توانست چند فولیکول مو را به‌طور هم‌زمان هدف قرار دهد و از بین بردن موها یک فرایند بسیار خسته‌کننده بود.مای‌من (maiman)، در سال ۱۹۶۰پرتو لیزر قرمز ۶۹۴ نانومتر را با استفاده از یک بلور یاقوت تحریک شده ارائه داد.

تاریخچه لیزر
تئودور میمن

اولین لیزر تایید شده توسط FDA

لیزر YAG اولین لیزر بود که توسط FDA برای موهای زائد در سال ۱۹۶۴ مورد تأیید قرار گرفت. این لیزر توانست رشد مو را کاهش دهد اما قادر به ریزش مو به‌طور دائمی نبود. در سال ۱۹۷۵، دکتر توماس فیتزپاتریک، متخصص پوست و مو مقیاس عکس‌برداری فیتزپاتریک را ایجاد کرد که طبقه‌بندی‌هایی را برای رنگ پوست انسان ارائه می‌داد.

این اولین کارکرد لیزر بود و لیزرهای امروزی از این نمونه ی نخستین مشتق شدند. از آن سال به این رو، پژوهش ها و پیشرفت‌های تکنیکی منجر به تولید لیزرهای مدرن شده اند.

این روش امروزه برای تعیین لیزر مناسب برای انواع پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همه نمی توانند از لیزر موهای زائد بهره ببرند. افرادی که پوست بسیار تیره و سیاهی داشته باشند؛ به علت جذب حرارت لیزر روی پوستشان ممکن است دچار آسیب شوند. در سال ۱۹۸۳ دانشمندان توانستند لیزری طراحی کنند که مدت زمان پالس آن برای هدف قرار دادن فولیکول های مو کافی بود. در نتیجه بدون آسیب رساندن به پوست فقط فولیکول های مو را هدف قرار می داد.

سیستم لیزر کارآمد

نزدیک به ۴۰ سال طول کشید تا دانشمندان یک سیستم لیزر کارآمد برای از بین بردن موهای زائد اختراع کنند. در سال ۲۰۰۸، FDA اولین سیستم لیزر موهای زائد خانگی را با نام لیزر تریا فور ایکس Tria Laser 4xتصویب کرد. در لیزر تریا از فناوری دیود استفاده‌شده و در کلینیک‌های حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند. این دستگاه به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که حذف موها را به‌طور دائمی و به راحتی در خانه انجام دهند. از آن زمان بسیاری از دستگاه‌های لیزر مو در خانه توسط FDA برای کاهش دائمی مو تأیید شده‌اند. امروزه اکثر سیستم‌های موهای زائد خانگی بر پایه IPL یا Tria قرار دارند.

لیزر موهای زائد

لیزرهای موهای زائد از سال ۱۹۹۷ مورداستفاده قرار گرفته و برای “کاهش دائمی مو” در ایالات‌متحده توسط سازمان غذا و داروی (FDA) تأیید شده است. لیزر موهای زائد به دلیل سرعت و کارایی آن محبوبیت زیادی پیداکرده است.  برخی از کارایی آن ها به مهارت و تجربه اپراتور لیزر بستگی دارد.

لئون گلدمن (Leon Goldman) پدر جراحی لیزری می باشد. وی اولین نتایج درباره تأثیرات لیزر روبی در درمان بیماری‌های پوست را چاپ کرد.

تاریخچه لیزر موهای زائد
تاریخچه حذف موهای زائد
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/taherta2/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111